Catholic San Francisco










Bishop Justice



 
  Printer Friendly
Bishop William Justice timeline
December 17th, 2008
By Catholic San Francisco


May 8, 1942:

born to William J. Justice and Ann Vallely Justice, Lawrence, Mass.


1946:

Justice Family moves to San Mateo.


1956:

Graduates from St. Gregory Elementary School, San Francisco.


1960:

Graduates from Junipero Serra High School, San Mateo.


1962:

Graduates from St. Joseph’s College, Mountain View.


June 1, 1967:

Ordained a transitional deacon at St. John the Evangelist Parish, San Francisco.


May 1968:

Graduates from St. Patrick’s Seminary with a master’s in divinity degree.


May 17, 1968:

Ordained to priesthood by Archbishop Joseph T. McGucken.


June 11, 1968:

First assignment, parochial vicar, St. John the Evangelist.


July 1, 1970:

Named parochial vicar, All Souls Parish, South San Francisco.


June 1, 1976:

Named parochial vicar, St. Paul Parish, San Francisco.


June 1, 1979:

Named part-time director of permanent diaconate and part-time to ministry to Spanish-speaking.


Jan. 1, 1982:

Appointed Secretary of Pastoral Ministry for Archdiocese.


July 1, 1985:

Named pastor of St. Peter Parish, San Francisco.


July 1, 1991:

Named pastor, All Souls, South San Francisco.


July 1, 2003:

Named pastor, Mission Dolores Parish, San Francisco.


March 1, 2007:

Appointed vicar for clergy for the Archdiocese.


April 10, 2008:

Announcement by Pope Benedict XVI of appointment as titular bishop of Matara di Proconsolare and auxiliary bishop of San Francisco.


May 28, 2008:

Episcopal ordination, 2 p.m., St. Mary’s Cathedral, San Francisco.



From May 23, 2008 Auxiliary Bishop Justice issue of Catholic San Francisco.






MOST POPULAR NEWS STORIES

  • Vatican Web TV player


Home | About Us | Site Map | Privacy Policy | Contact Us | 415.614.5647 | One Peter Yorke Way, San Francisco, CA 94109 | ©2017 Catholic San Francisco